Jak začít programovat pro Android? - I. díl

31.10.2017

2 minut čtení

Android, Nezařazené, Reinto

Láká vás se naučit programovat pro Android, ale nevíte jak na to? Přichystali jsme pro vás takový miniseriál článků o programování. A to nejlepší – všechny tipy, které v tomto článku naleznete, jsou od těch nejpovolanějších z nejpovolanějších – přímo od našich Android vývojářů!

1. Základ je umět programovat v JAVĚ nebo v Kotlinu 

No… začali jsme trochu zhurta, co? Ale Java nebo Kotlin je opravdu základ, bez ní vám bude Android Studio, veškerá fóra o Androidu, tutoriály nebo videa na Youtube celkem k ničemu. (Ano, můžete pro něco využít i C++ a další, ale nechceme to tu zbytečně větvit.)

Ještě vám tedy doporučíme další jazyk, i když už ne programovací, a to angličtinu. Díky ní můžete čerpat z mnohem širší škály webových stránek.

Programovat v Kotlinu nebo JAVĚ?

Zjednodušeně by se dalo říci, že všechny špatné vlastnosti JAVY jsou v Kotlinu udělané lépe. Také má syntaxí hodně blízko k programovacímu jazyku SWIFT (iOS) a C#, což je také výhoda. Když se naučíte Kotlin, je pro vás mnohem jednodušší na SWIFT přejít. Přikládáme také odkaz na zajímavý článek o Javě a Kotlinu (Pro info naši vývojáři vyvíjejí v Kotlinu).

Takže první rada je celkem jasná – naučit se programovat v JAVĚ nebo v Kotlinu. Ale jak?

Ideálně už na škole, což je nejjednodušší cesta. Co se tištěných knih píše, tak pravda je taková, že jazyk jde tak rychle dopředu, že než se kniha napíše, vytiskne a dostane na prodejní pulty…. je prakticky zastaralá. Proto je opravdu nejlepší se učit na internetu. Doporučit vám můžeme ale např. knihu Kotlin for Android Developers a nebo sledujte náš FB stránky, kde si o jednu knihu o programování v JAVĚ zanedlouho zahrajeme!

Jako další bychom vám doporučili grály mezi webovými stránkami co se programování týče, a to:

  1. https://www.itnetwork.cz/java

Jak sami uvádí – největší česká online učebnice. Naleznete zde spoustu tutoriálů, ukázkových programů a celý web je velmi přehledně strukturovaný.

 

  1. https://www.algoritmy.net/article/21340/Uvod-1

Další český web, kde naleznete mimo jiné i seriál JAVA pro začátečníky. Obsah je logicky strukturovaný a i texty jsou pro začátečníky psané přístupně a srozumitelně.

 

  1. https://kotlinlang.org/docs/reference/android-overview.html

Pro jazyk Kotlin vám doporučíme již web v angličtině. Najdete zde tutoriály, doporučené knihy i odkazy na další zdroje, z kterých je dobré čerpat.

 

Dále je dobré sledovat různá fóra, protože problém, co řešíte, již určitě řešit někdo před vámi. Díky nim si tedy ušetříte nejen čas, ale hlavně nervy … ale o tom už zase v příštím díle.

No a teď to nejdůležitější – VYTRVALOST. To vám poradí snad každý programátor – nenechte se odradit prvním neúspěchem!

Tento článek berte jako obecný úvod, k samotnému programování jsme se zde zatím ani nedostali. Příště se ale těšte na programování appky Hello World v Android Studiu!

 

android_img

Android / iOS

Android / iOS

Web

Android

Znojemské historické vinobraní

Android / iOS

Android

Po Stopách Filmu

Android / iOS

Rodinné pasy Jihomoravského kraje

Android / iOS

Taxi99

Android

Web / Android

Android / iOS

Android / iOS

Android / iOS

Android / iOS

Web

Android / iOS

Android / iOS

Android

Easy English Stories

Android

web

Flash

Web

Indra-Šebesta

Web

Fightbooth

Android / iOS

VemSiMě

Android

SHONECT

Web