Mobilní aplikace LAKOTA

10.04.2018

3 minut čtení

Android, iOS, Reinto

Mobilní aplikace Lakota je edukační mobilní aplikaci, která slouží jako pomůcka při samostudiu indiánského jazyka lakotštiny.

Co mobilní aplikace nabízí?

 • Interaktivní forma výuky – Slovník neobsahuje pouze prostý překlad do angličtiny, ale také obrázky a zvukové záznamy.
 • Obměna databáze slov – Uživatel si může stáhnout celé další výukové kategorie vč. nových slov.
 • Možnost testů – Aplikace obsahuje i řadu cvičení, kde si můžete sami vyzkoušet, kolik jste se toho již stihli naučit.
 • Stále u sebe – Učit se novým lakotským slovům nebo zkoušet testy můžete prakticky kdekoliv, stačí mít svůj mobilní telefon.
 • Funguje i offline – K učení není třeba internetové připojení, takto aktivita je plně podporována offline.

 

Mobilní aplikaci Lakota jsme vyvíjeli pro našeho amerického klienta Lakota Language Consortium (LLC). (url: http://lakhota.org/) Spoluzakladatelem je i lingvista Jan Ullrich, Čech pocházející z Velkého Meziříčí.  O tom, jak se dostal k výuce lakotštiny, a mnohém dalším se dočtete v následujícím rozhovoru.

 

 1. Jakým způsobem jste se dostal k výuce lakotštiny?

Lakotštinu jsem se začal učit jako samouk už na gymnáziu, tehdy jsem používal dostupné materiály sepsané převážně v 19. století a počátkem 20. století misionáři. Počátkem devadesátých let jsem vycestoval do US a dlouhodobě jsem pobýval v lakotských reservacích, kde jsem se v jazyku zdokonaloval a začal ho dokumentovat, protože jsem zjistil, že misionářské materiály obsahovaly velké množství chyb. Na základě shromážděných lingvistických dat jsem později publikoval odborné lingvistické články. Díky nim jsem dostal pozvání působit na amerických univerzitách, kde jsem studoval lingvistiku, přednášel o lakotštině a také se podílel na několika výzkumných projektech. Ty se pak rozšířily na spolupráci s vysokými školami v lakotských rezervacích, zejména na Sitting Bull College a Oglala Lakota College kde už více než mnoho lakotštinu vyučuji v rámci letního institutu. Kromě toho učím především domorodé učitele lakotštiny, kteří se v mých hodinách seznamují s metodikou a gramatikou.

Mezi výsledky mé práce na dokumentaci lakotštiny patří mimo jiné první spolehlivý a nejrozsáhlejší slovník, vydaný v roce 2008 a dosud nejpodrobnější a nejucelenější gramatika lakotštiny (Lakota Grammar Handbook). Ta vyšla v roce 2016.

 

 1. Účastní se vašich kurzů pouze potomci indiánů, nebo i širší veřejnost?

Výuka zimního a jarního semestru je primárně pro místní, tedy pro členy kmene, který v dané rezervaci žije. Ale letní institut je otevřen veřejnosti. Účastníci jsou tedy jak místní, tak širší americká veřejnost. Téměř každý rok přijíždí pár nadšenců i z Evropy a Asie. Od roku 2006, kdy jsme Letní Institut Lakotštiny založili, si vybudoval velké renomé a každý rok se k nám jezdí inspirovat zástupci jiných severoamerických kmenů.

 

 1. Naše společnost pro vás vyvíjela mobilní aplikace, jako je např. Lakota. Proč právě Reinto?

Dělali jsme si výběrové řízení z asi dvanácti českých i zahraničních firem. Na základě dodaných informací a cenových nabídek padla volba na Reinto a se spoluprací i jejím výsledkem jsme spokojeni.

 

 1. Jak vás napadlo si nechat vytvořit mobilní aplikace? Jsou dle Vašeho názoru mobilní aplikace lepší tah než tištěné materiály?  

Můj názor je, že aplikace mohou být velmi efektivním pomocníkem pří samostudiu, ale také si myslím, že pro výuku a samostudium jazyka je ideální kombinace tradičních a moderních metod a technologií. Důležitá je výuka ve třídě, ale také samostudium z učebnic, slovníků a také z interaktivních aplikací. Mobilní aplikace pro učení se slovní zásoby má mnoho výhod; je multimediální, můžete ji využít kdykoli a kdekoli, pomáhá při opakování slovní zásoby a při koncentraci na různá hlediska jako jsou výslovnost a pravopis.

 

 1. Pro koho jsou tyto mobilní aplikace určeny a jak je pro výuku využíváte?

Jsou určeny pro všechny, kteří se chtějí učit lakotštinu (nebo jiné indiánské jazyky, s kterými pracuje). Využívají se především jako doplňkové formy samostudia. Někteří vyučující zadávají jednotlivé lekce z aplikace za domácí úkol.

 

 1. Jaká je zpětná vazba na tyto edukační mobilní aplikace?

Aplikace na výuku a opakovaní slovní zásoby jsou mezi členy indiánských kmenů velmi oblíbené a hojně využívané. Nejen studenti, ale i rodilí mluvčí se jimi často chlubí a považují jejich existenci za součást snah o revitalizaci jejich jazyků a nápravu situace, do které byly indiánské jazyky uvrženy kvůli koloniální historii.

 

      7. Budete si v budoucnu nechávat vyvíjet další mobilní aplikace pro výuku indiánských jazyků?

Ano, v současnosti plánujeme mnohem sofistikovanější aplikaci, která nabídne mnohem komplexnější přístup k samostudiu a bude uživatelům pomáhat naučit se nejen slovní zásobu, ale i každodenní fráze a gramatiku.

 

Jsme rádi, že můžeme být součástí podobných projektů. A co vy? Využíváte edukativní mobilní aplikace?

Screens (1)

Android / iOS

Android / iOS

Web

Android

Znojemské historické vinobraní

Android / iOS

Android

Po Stopách Filmu

Android / iOS

Rodinné pasy Jihomoravského kraje

Android / iOS

Taxi99

Android

Web / Android

Android / iOS

Android / iOS

Android / iOS

Android / iOS

Web

Android / iOS

Android / iOS

Android

Easy English Stories

Android

web

Flash

Web

Indra-Šebesta

Web

Fightbooth

Android / iOS

VemSiMě

Android

SHONECT

Web