Vývoj aplikací pro mobilní platformy Android a iOS

30.04.2019

2 minut čtení

Android, iOS

Android, nebo iOS? Někdy to vypadá, že se uživatelé mobilních telefonů rozdělili na dva tábory – na ty, co vehementně hájí operační systém Android a zarputilé vyznavače Applu, kteří pro změnu nedají dopustit na iOS. Dnes se tu ovšem nebudeme bavit o rozdílech mezi těmito dvěma platformami z pohledu uživatele, ale z pohledu vývoje mobilních aplikací.

Opět jsme Vám odpověděli na zajímavé dotazy, které by Vám měly usnadnit orientaci v dané problematice.

  1. Co se myslí pojmem platforma Android a iOS?

Platformy iOS a Android jsou mobilní operační systémy. Operační systém iOS je charakteristický tím, že jej využívají zařízení společnosti Apple, tedy primárně IPhony, ale např. i IPady. Procentuální zastoupení těchto dvou mobilních operačních systémů si můžete prohlédnout zde.

  1. Pro jakou platformu si mám nechat vytvořit mobilní aplikaci?

To je hodně obecná otázka a bez bližší specifikace snad ani nelze odpovědět. Záleží na spoustě věcí, jako např. pro jakou cílovou skupinu je aplikace určena, jaký má zadavatel k dispozici rozpočet, jaká je předpokládaná infrastruktura aplikace apod.

  1. Existují funkcionality, které mi může platforma Android nabídnout a iOS ne a naopak?

Ano a hned vám vysvětlíme proč. IOs je uzavřený operační systém, ke zdrojovému kódu se tudíž nikdo nedostane. Na rozdíl od něj je Android open-source – dá se upravit. Díky tomu je vývoj flexibilnější a otevřenější. Proto nabízí Android i více funkcionalit – umí se uživatele zeptat, jestli chce aplikaci opravdu uzavřít, dále např. dokáže aplikaci vypnout (tzv. killnout). 

  1. Když si nechám vyvinout mobilní aplikaci pro 1 platformu, lze ji pak pouze převést do druhé platformy, nebo vývojáře čeká stejný postup jako při původním vývoji?

Pokud se aplikace vyvíjí nativně, tak ji nelze jednoduše převést do druhé platformy, tzn., že vývojáře čeká podobný postup jako při původním vývoji. Existuje ale ještě možnost vyvíjet např. v Xamarinu, kdy lze ušetřit čas i náklady. Takový vývoj je ale vždy na zváženou, jelikož u větších projektů může být Xamarin naopak spíš přítěž. Proč? Tyto aplikace jsou při větším overheadu na běh aplikace pomalejší. Další nevýhodou může být i to, že existuje opravdu málo developerů, kteří umí s Xamarinem pracovat. S tím jde samozřejmě ruku v ruce i horší dostupnost knižních publikací na toto téma.

  1. Když mám omezený rozpočet, mám si raději nechat vytvořit menší aplikaci rovnou pro obě platformy, nebo jednu větší pro jednu platformu? 

Základna uživatelů pro Android zařízení je u nás mnohem větší než pro iOS, proto bychom doporučovali následující: začneme vývojem pro platformu Android v plnohodnotné verzi, dále aplikaci vydáme pro veřejnost a následně zanalyzujeme chování uživatelů. Podle toho se potom rozhodneme, zda má cenu vyvíjet i pro druhou platformu.

Tuto radu ovšem nelze plně generalizovat, opět je nutné brát v úvahu i např. již zmíněnou cílovou skupinu. Uživatelé Android zařízení mají totiž jiné preference a zájmy než uživatelé iOS zařízení. 

  1. Existuje ještě nějaká další platforma než tyto dvě? 

Ano, existuje ještě OS Windows pro chytré telefony a tablety s tímto systémem (dříve například Nokia). Dále např. OS Sailfish. Ale tyto systémy jsou v populaci zastoupeny maximálně v jednotkách % a jde tedy většinou o poměrně nevýhodnou investici.

Pomohli jsme Vám v  rozhodování? Pokud ne, kontaktujte nás! Máme mnohaleté zkušenosti v oboru a společnými silami určitě najdeme ideální řešení :) 

Android / iOS

Android / iOS

Web

Android

Znojemské historické vinobraní

Android / iOS

Android

Po Stopách Filmu

Android / iOS

Rodinné pasy Jihomoravského kraje

Android / iOS

Taxi99

Android

Web / Android

Android / iOS

Android / iOS

Android / iOS

Android / iOS

Web

Android / iOS

Android / iOS

Android

Easy English Stories

Android

web

Flash

Web

Indra-Šebesta

Web

Fightbooth

Android / iOS

VemSiMě

Android

SHONECT

Web