Webová stránka, nebo mobilní aplikace?

28.02.2017

2 minut čtení

Android, iOS, Reinto, Webové stránky

Nový web, nebo appka? Co vlastně potřebuji? A co mí klienti ocení víc? To jsou otázky, na které byste si měli odpovědět ještě před tím, než si necháte něco vyvíjet. Pokud se v této problematice nepohybujete jako ryba ve vodě, což asi téměř nikdo, není od věci si nejdříve ujasnit základní pojmy. Víme, zní to poněkud mentorsky, ale nebude toho moc :)

 

Co je to webová stránka?

Jednoduše řečeno je to dokument, který zobrazíte pomocí internetového prohlížeče. Zde by se náš webař mohl rozvášnit, ale pro naše účely nám to takto bohatě stačí.

 

Co je to mobilní webová stránka?

Webové stránky si v dnešní době lidé neprohlíží pouze ze svých stolních počítačů nebo laptopů, ale také ze svých mobilních telefonů. Nesmí se tedy zapomínat na optimalizaci webových stránek pro mobilní telefony, což se může provést hned několika způsoby. První způsob je nyní všude skloňovaný responzivní web (více o něm u nás na blogu zde), tedy takový web, který se přizpůsobí obrazovce počítače i obrazovce mobilního telefonu. Druhý způsob je vytvoření dvou webů (spíše dvou verzí), kdy máme na jednom webu další stránku upravenou právě pro mobilní zařízení. Pokud jste si někdy na svém mobilu prohlíželi webovou stránku, která se tak nevzhledně skládala do jednoho dlouhého sloupce, tak ano, to je tento případ.

 

Co je to mobilní aplikace?

Softwarová aplikace vytvořená speciálně pro chytré telefony. Mobilní aplikaci si nainstalujete přímo do vašeho telefonu a zůstane vám tam bez ohledu na to, jestli máte připojení k internetu, nebo ne. Poté již záleží na typu dané aplikace – některé fungují offline, jiné internet ke svému plnému fungování potřebují. Typickým příkladem offline aplikací mohou být různé hry nebo třeba obyčejná aplikace budíku. Naopak např. aplikace vaší emailové schránky vám bez připojení nové emaily nenačte.

 

Co je to webová aplikace?

Aby toho nebylo málo, existuje i pojem webová aplikace. Jsou to aplikace, které otevřete pomocí webového prohlížeče. Instalovat je ale  nemusíte, protože webová aplikace běží přímo na daném serveru. Na rozdíl od webové stránky bývá webová aplikace složitější a může být napojena na další aplikace. Webová aplikace je např. Gmail.

 

Co z toho všeho tedy vyplývá?

Pokud přemýšlíte, jestli bude pro vaše klienty dostačující webová stránka, nebo bude lepší vytvořit mobilní aplikaci, je třeba zvážit, jaký obsah a hlavně funkce, či dostupnost jim chcete předat. Pokud chcete jednorázově sdělit pár základních informací, asi nebude třeba vyvíjet nadupanou „appku“. Pokud je ale informací hodně, často se aktualizují, potřebujete, aby byly přehledné, a navíc máte velkou základnu stálých čtenářů/klientů – to už bychom o aplikaci uvažovali. Nehledě na to, jaké další možnosti vám mobilní aplikace nabízí, např. notifikace, možnost informace neustále aktualizovat, vytvořit různé soutěže, zahrnout interaktivní mapu a mnohé další. Mobilní aplikace se také dají předělávat a rozšiřovat, takže můžete stále pracovat na jejím vývoji. A navíc vás bude mít klient neustále nablízku – přímo v jeho mobilním telefonu. Upřímně, není to geniální?

 

Pomohl vám tento článek v rozhodování? Pokud ne, kontaktujte nás! Máme mnohaleté zkušenosti v oboru a společnými silami určitě najdeme ideální řešení.

Android / iOS

Android / iOS

Web

Android

Znojemské historické vinobraní

Android / iOS

Android

Po Stopách Filmu

Android / iOS

Rodinné pasy Jihomoravského kraje

Android / iOS

Taxi99

Android

Web / Android

Android / iOS

Android / iOS

Android / iOS

Android / iOS

Web

Android / iOS

Android / iOS

Android

Easy English Stories

Android

web

Flash

Web

Indra-Šebesta

Web

Fightbooth

Android / iOS

VemSiMě

Android

SHONECT

Web