Jak diverzifikovat vaše portfolio?

Dnes je snad už každému jasné, že nemůžete mít všechny investice na jednom místě. Proto se v řádcích níže podíváme na nejčastější způsoby diverzifikace vašich financí.

Dluhopisy, akcie, spoření, nemovitosti, ...

Svět investic nabízí velký počet různých investičních produktů. Důležité je uvědomit si, že neexistuje jedno univerzální nastavení, které funguje pro každého. Když ale najdete to, které vám přesne vyhovuje, je to jako když nadrozměrní muži najdou pánské nadměrné velikosti, které jim sedí. Jde o to, abyste byli spokojeni z rozložením vašich investic a mohli v noci v klidu spát. Dnes je možné do většiny z těchto produktů investovat již od pár korun a není tak potřebný velký kapitál. Proto je dobré vyzkoušet je všechny a porovnat si jejich dynamiku a výnosy. Někomu víc vyhovuje volatilita akcií, někdo je zase konzervativnější a většinu svých úspor má ve spoření. Ať už se přikláníte k jednomu nebo druhému smýšlení, důležité je diverzifikovat.

Nebojte se hrát na více frontech

Vždy se snažte mít alespoň malou část vašich úspor ve všech investičních produktech. Jen málokdy se stane, že někdo investuje na všech frontech rovným dílem. Pro ty, kteří mají rádi vyšší zisky a nevadí jim nervozita z pohybů trhu, jsou vhodnější akcie. Ti co preferují stabilitu za cenu nižších výnosů, se přiklánějí ke dluhopisům nebo spořícím účtům v bankách. Důležité je ale uvědomit si, že ať už vás to tahá na jednu nebo druhou stranu, tak vždy si vyhradit alespoň pár procent, které investujete do ostatních produktů. Je to jakási pojistka, která zaručí, že při špatné investici nepřijdete o všechno. A přesně to je smysl diverzifikace v investování.

19 Jan 2024